FIFA hry

FIFA je celosvetovou sériou futbalových videohier, takzvaných futbalových simulátorov, ktoré každoročne vydáva spoločnosť Electronic Arts s označením EA Sports. Keď séria začala koncom roka 1993, bolo pozoruhodné – бързи заеми онлайн, že je prvou, ktorá má oficiálnu licenciu od FIFA, svetového riadiaceho orgánu futbalu. Najnovšie verzie v sérii obsahujú mnohé ligy a tímy z celého sveta vrátane ligov a tímov z nemeckej Bundesligy a 2. Bundesligy, Anglickej Premier League, Talianskej Serie A a Serie B, Španielskej La Liga a Segunda División, Francúzskej Ligy 1 a Ligy 2, Holandskej Eredivisie, Mexickej Ligy MX, Americkej Major League Soccer, Juhokórejskej K-League, Saudskj profesionálnej ligy a Argentínskej Primera División, čo dovoľuje hráčovi používať skutočné ligy, kluby a mená hráčov a podobnosti v rámci hier. Okrem toho sa tu nachádzajú medzinárodne populárne kluby z celého sveta, vrátane niektorých tímov z Grécka a Južnej Afriky.

Pre FIFA 17 je tvárou franšízy Marco Reus z Borussie Dortmund, ktorý sa objavuje na prednom obale série a v kampaniach a reklamách. Nahradil Lionela Messiho, ktorý sa objavil na štyroch obaloch od FIFA 13 až po FIFA 16 – topkreditx.

Od roku 2011 je FIFA preložená do 18 jazykov a je k dispozícii v 51 krajinách. Predalo sa jej viac ako 100 miliónov kópií na celom svete, čo z nej robí najpredávanejšiu športovú videohry na svete. Taktiež FIFA 12 drží rekord pre najrýchlejšie predávanú športovú hru vôbec s viac ako 3,2 miliónmi predaných hier v maloobchodnom predaji v prvom týždni vydania. Najnovšou verziou je FIFA 17, vydaná 27. septembra 2016 v Severnej Amerike a 29. septembra 2016 vo zvyšku sveta. Je k dispozícii pre viacero herných systémov vrátane PlayStation 4 a Xbox One.
Zatiaľ čo FIFA 95 nepriniesla nič iné ako schopnosť hrať s klubovými tímami, FIFA 96 posunula hranice. Po prvýkrát sa hralo s reálnymi menami hráčov, pričom sa hráči pohybovali okolo štadiónu v reálnom čase. FIFA 97 v tomto vylepšila polygóne modely pre hráčov. FIFA: Road to World Cup 98 dosiahla skorý vrchol. Táto verzia sa vyznačovala oveľa lepšou grafikou, kompletnými majstrovstvami sveta s kvalifikačnými kolami a zdokonalená hrateľnosť.

Hry FIFA sa stretli aj s nejakou menšou kritikou. Sú to najmä vylepšenia, ktoré každá hra obsahuje vzhľadom k predošlým verziám. Vzhľadom k tomu, že konzolový trh sa rozširuje, FIFA sa dostáva do konkurencie priamo s inými titulmi, ako sú napríklad série Pro Evolution Soccer. FIFA aj Pro Evolution Soccer majú veľký nárast hráčov, ale predaj FIFA sa medziročne zvyšuje až o 23 percent, čo z nej robí najpredávanejšiu športovú hru na svete a najvýnosnejší titul (tkrediti) EA Sports.

V roku 2012 spoločnosť EA Sports podpísala zmluvu s hráčom futbalu Lionelom Messim na franšízu FIFA a odlákala ho preč od súpera Pro Evolution Soccer. Messiho podoba sa okamžite umiestnila na obálku hry FIFA. V roku 2013 španielska profesionálna ženská futbalistka Vero Boquete začala petíciu, ktorá vyzvala Electronic Arts, aby zaviedla ženské hráčky a družstvá v sérii FIFA. Petícia pritiahla až 20 000 podpisov za 24 hodín. FIFA 16 , ktorá bola uverejnená 25. septembra 2015, tak následne už zahŕňala aj ženské národné tímy.