FIFA hry

FIFA je celosvetovou sériou futbalových videohier, takzvaných futbalových simulátorov, ktoré každoročne vydáva spoločnosť Electronic Arts s označením EA Sports. Keď séria začala koncom roka 1993, bolo pozoruhodné – бързи заеми онлайн, že je prvou, ktorá má oficiálnu licenciu od FIFA, svetového riadiaceho orgánu futbalu. Najnovšie verzie v sérii obsahujú mnohé ligy a tímy z celého sveta vrátane ligov a tímov z nemeckej Bundesligy a 2. Bundesligy, Anglickej Premier League, Talianskej Serie A a Serie B, Španielskej La Liga a Segunda División, Francúzskej Ligy 1 a Ligy 2, Holandskej Eredivisie, Mexickej Ligy MX, Americkej Major League Soccer, Juhokórejskej K-League, Saudskj profesionálnej ligy a Argentínskej Primera División, čo dovoľuje hráčovi používať skutočné ligy, kluby a mená hráčov a podobnosti v rámci hier. Okrem toho sa tu nachádzajú medzinárodne populárne kluby z celého sveta, vrátane niektorých tímov z Grécka a Južnej Afriky.

Pre FIFA 17 je tvárou franšízy Marco Reus z Borussie Dortmund, ktorý sa objavuje na prednom obale série a v kampaniach a reklamách. Nahradil Lionela Messiho, ktorý sa objavil na štyroch obaloch od FIFA 13 až po FIFA 16 – topkreditx.

Od roku 2011 je FIFA preložená do 18 jazykov a je k dispozícii v 51 krajinách. Predalo sa jej viac ako 100 miliónov kópií na celom svete, čo z nej robí najpredávanejšiu športovú videohry na svete. Taktiež FIFA 12 drží rekord pre najrýchlejšie predávanú športovú hru vôbec s viac ako 3,2 miliónmi predaných hier v maloobchodnom predaji v prvom týždni vydania. Najnovšou verziou je FIFA 17, vydaná 27. septembra 2016 v Severnej Amerike a 29. septembra 2016 vo zvyšku sveta. Je k dispozícii pre viacero herných systémov vrátane PlayStation 4 a Xbox One.
Zatiaľ čo FIFA 95 nepriniesla nič iné ako schopnosť hrať s klubovými tímami, FIFA 96 posunula hranice. Po prvýkrát sa hralo s reálnymi menami hráčov, pričom sa hráči pohybovali okolo štadiónu v reálnom čase. FIFA 97 v tomto vylepšila polygóne modely pre hráčov. FIFA: Road to World Cup 98 dosiahla skorý vrchol. Táto verzia sa vyznačovala oveľa lepšou grafikou, kompletnými majstrovstvami sveta s kvalifikačnými kolami a zdokonalená hrateľnosť.

Hry FIFA sa stretli aj s nejakou menšou kritikou. Sú to najmä vylepšenia, ktoré každá hra obsahuje vzhľadom k predošlým verziám. Vzhľadom k tomu, že konzolový trh sa rozširuje, FIFA sa dostáva do konkurencie priamo s inými titulmi, ako sú napríklad série Pro Evolution Soccer. FIFA aj Pro Evolution Soccer majú veľký nárast hráčov, ale predaj FIFA sa medziročne zvyšuje až o 23 percent, čo z nej robí najpredávanejšiu športovú hru na svete a najvýnosnejší titul (tkrediti) EA Sports.

V roku 2012 spoločnosť EA Sports podpísala zmluvu s hráčom futbalu Lionelom Messim na franšízu FIFA a odlákala ho preč od súpera Pro Evolution Soccer. Messiho podoba sa okamžite umiestnila na obálku hry FIFA. V roku 2013 španielska profesionálna ženská futbalistka Vero Boquete začala petíciu, ktorá vyzvala Electronic Arts, aby zaviedla ženské hráčky a družstvá v sérii FIFA. Petícia pritiahla až 20 000 podpisov za 24 hodín. FIFA 16 , ktorá bola uverejnená 25. septembra 2015, tak následne už zahŕňala aj ženské národné tímy.

Swing

Swing je formou americkej hudby, ktorá dominovala v 30. a 40. rokoch minulého storočia. Swing používa silnú rytmickú sekciu kontrabasov a bubnov ako kotvu pre vedúcu časť nástrojov, ako sú trúbky a trombóny – потребителски кредити, saxofóny a klarinety a niekedy aj strunové nástroje ako sú husle a gitara. Swingové kapely zvyčajne vystupovali ako sólisti, ktorí improvizovali melódiu nad jej usporiadaním. Tanečný swingový štýl veľkých skupín a kapelníkov, ako napríklad Benny Goodman, bol dominantnou formou americkej populárnej hudby v rokoch 1935 až 1946, obdobia známeho ako swingová éra. Významnými hudobníkmi tejto éry swingu sú Louis Armstrong, Cab Calloway, Duke Ellington, Glenn Miller, Count Basie, Woody Herman a Artie Shaw.

Swing má svoje korene v neskorých 20. rokoch minulého storočia. Typická pieseň, ktorá sa hrá v swingovom štýle, by mala mať silnú, ukotvenú rytmickú časť na podporu voľnejšie zviazaných častí iných nástrojov. Najbežnejší štýl spočíval v tom, že sa sólista dostal do popredia a improvizoval sólo v rámci svojich spoluhráčov, ktorí mu hrali na podporu. Swingová hudba začala klesať v popularite počas druhej svetovej vojny kvôli niekoľkým faktorom. Koncom 40. rokov 20. storočia sa swing premenil na tradičnú populárnu hudbu alebo sa vyvinul do nových štýlov ako je bebop jazz. Swingová hudba videla oživenie koncom 50. a 60. rokov s popovými spevákmi ako Frank Sinatra, Nat King Cole a Ella Fitzgerald.

Swing sa mieša s inými žánrmi a vytvára nové štýly. Umelci ako Jimmie Rodgers, Moon Mullican a Bob Wills predstavili veľa prvkov swingu spolu s blues a vytvorili žáner zvaný western swing. V 60. a 80. rokoch sa fanúšikovia mohli zúčastniť hudobných vystúpení swingu vo večerných kluboch. V neskorých 80. rokoch do začiatku 90. rokov minulého storočia sa objavil trendový a hlbší mestský swing, nazývaný new jack swing, ktorého zástupcom bol Teddy Riley.

A teraz trošku zo začiatkov swingu. V 20. rokoch 20. storočia prebiehali paralelné trendy v jazzovej a populárnej hudbe, ktoré sa neskôr zhromaždili do swingového štýlu. Hudba Big Band sa stala významnejšou (potrebitelski kredit). Big Band bola forma hudby, ktorú hrá orchester v kombinácii s jazzovým rytmom. Rast rozhlasového vysielania v 20. rokoch minulého storočia, často s novými fonografickými záznamami, prispel k popularite Big Bandu. Paul Whiteman je často menovaný ako významný činiteľ k vytvoreniu éry Big Band. Svojím orchestrom chcel vytvoriť symfonický jazz zmiešaním klasickej a jazzovej hudby. V rokoch 1935 – 1946 bola swingová hudba najobľúbenejšou hudbou v Amerike. Toto obdobie je známe ako swingová éra. Vďaka širšiemu prijatiu swingovej hudby okolo roku 1935 začali tento hudobný štýl začleňovať aj väčšie skupiny. Orchestre sa museli reorganizovať, aby mohli hrať nový zvuk. Typická pieseň, ktorá sa hrá vo swingovom štýle, by mala mať silnú, ukotvenú rytmickú časť. Úroveň improvizácie, ktorú by publikum mohlo očakávať, sa menilo s usporiadaním, skladbou a kapelou.

Rovnako ako mnoho nových populárnych hudobných štýlov, sa swing stretol s určitým odporom kvôli svojej improvizácii, tempu, nedostatku strún, príležitostne riskantných textov a frenetického tanca. Až do doby swingu jazz rešpektovali hudobníci po celom svete, vrátane klasických skladateľov. Ale swing bol niekedy považovaný aj za ľahkú zábavu či odvetvie, ktoré predávalo záznamy pre masy.